Menu
„Bastion wiedzy opiera się na trzech filarach: historii, językach i matematyce. Wyposażony w te trzy rzeczy możesz nauczyć się czegokolwiek chcesz. Lecz jeśli któregoś ci brakuje, jesteś kolejnym ciemnym prostakiem w zagnojonych gumofilcach.”
– Robert A. Heinlein twórczość  sentencje

Jose Ortega Y Gasset

Bunt Mas

Prawdą jest, że na świecie, w każdej chwili, a zatem także teraz, dzieje się na raz nieskończenie wiele rzeczy [...] Ze względu na to, że poznanie całej pełni rzeczywistości jest niemożliwe, nie pozostaje nam nic innego jak arbitralne konstruowanie rzeczywistości i zakaładanie, że rzeczy dzieją się w jakiś określony sposób. Dzięki temu otrzymujemy schemat, to znaczy pojęcie lub też siatkę pojęć. Siatkę tę nakładamy na prawdziwą rzeczywistość i dopiero wówczas uzyskujemy jej przybliżony obraz.

Natomiast naprawdę zawiłą i skomplikowana jest konkretna rzeczywistość życiowa, zawsze jedyna w swoim rodzaju. Kto potrafi dokładnie się w niej zorientować, kto pod zewnętrznym chaosem każdej sytuacji życiowej umie dostrzec tajemną anatomię chwili, czyli, ogólnie biorąc, kto się w życiu nie gubi, ten ma naprawdę otwartą głowę.

Spójrzcie na otaczających was ludzi, a zobaczycie, jak idą przez świat zagubieni; jak lunatycy, popychani przez przeznaczenie dobre lub złe, nie mając nawet pojęcia o tym, co się z nimi dzieje. Usłyszycie, jak mówiąc o sobie i o otaczającym ich świecie używają określeń taksujących, co by wskazywało na to, że mają na ten temat wyrobione poglądy. Jednak już zupełnie powierzchowna analiza pozwoli nam stwierdzić, że nie odzwierciedlają one wcale rzeczywistości, do której się rzekomo odnoszą; natomiast głębsza ich analiza dowodzi, iż nie mają one nawet pretensji do tego, by się do tej rzeczywistości dopasowywać. A wręcz przeciwnie: jednostka stara się za ich pomocą stworzyć sobie własną wizję życia i rzeczywistości. Bowiem życie to chaos, w którym człowiek czuje się kompletnie zagubiony. Podejrzewa, iż tak jest, ale przeraża go myśl o spotkaniu się twarzą w twarz z ową straszną rzeczywistością i stara się ją zasłonić kurtyną fantasmagorii, na której wszystko jawi mu się jasne i wyraźne, używa ich jako okopów, z których broni się przed życiem[...].

Człowiek o otwartej głowie to ten, który wyzwoliwszy się spod władzy owych fantasmagorycznych "poglądów" spotyka się z życiem twarzą w twarz, przyjmuje do wiadomości, że wszystko jest w nim problematyczne i czuje się zagubiony. Ponieważ jest to świętą prawdą - żyć znaczy czuć się zagubionym - ten, kto to przyjmuje, zaczyna sam siebie odnajdywać, zaczyna odnajdywać swą autentyczną rzeczywistość i staje wreszcie na twardym gruncie. Instynktownie, jak rozbitek, szuka czegoś, czego mógłby się uchwycić; ta nie cierpiąca zwłoki, tragiczna potrzeba, absolutnie prawdziwa, skoro chodzi przecież o uratowanie życia, zmusza go do uporządkowania życiowego chaosu. Jedyne prawdziwe poglądy to poglądy rozbitka. Cała reszta to retoryka, poza, farsa. Kto się nie czuje prawdziwie zagubiony, ten gubi się bezpowrotnie, a więc nigdy nie odnajdzie siebie samego, nigdy się nie zetknie z prawdziwą rzeczywistością.

Lektury do przeczytania

Kryterium ich wyboru stanowi ich skuteczność w uczeniu nas patrzenia na świat w sposób wolny od niektórych uwarunkowań i ograniczeń, którym zostaliśmy poddani bez naszej wiedzy, a tym bardziej zgody.

Anthony DeMello Przebudzenie” , „Wezwanie do miłości”

Pewna kobieta śniła, że weszła do nowiutkiego sklepu na rynku i ku swemu zdziwieniu zobaczyła Boga za ladą. -Czy mogę kupić to co chcę?” ” Wszystko, co tylko chcesz” , rzekł Bóg. Ledwie ośmielając się wierzyć własnym uszom, kobieta postanowiła poprosić o najlepsze rzeczy, o których człowiek może tylko marzyć. „Chcę pokoju umysłu i miłości, i szczęścia, i mądrości, i wolności od lęku” . I potem, jakby po namyśle, dodała: „Nie tylko dla siebie, dla każdego na Ziemi” . Bóg uśmiechnął się. „Myślę, że źle mnie zrozumiałaś, moja droga” , powiedział: „Nie sprzedajemy tu owoców, tylko nasiona.”

zobacz więcej...
Krzysztof Maruszewski

... Gdy wykorzystujemy schematy poznawcze do przechowania informacji (a czynimy to bardzo często), informacje te w naszej pamięci mogą ulegać różnym zniekształceniom. Najczęściej zniekształcenie to polega na zmianie właściwości jakiegoś obiektu lub zjawiska w kierunku właściwości typowych. [...] W pokoju umieszczano przedmioty ... typowe dla pomieszczeń biurowych ... ciekawe jednak było, to, że wielu badanych wymieniało przedmioty, które zwykle są w typowym pokoju biurowym, ale których w tym akurat nie było ... Kiedy badanych proszono o przypomnienie sobie wyglądu pokoju, odwoływali się oni po prostu do schematu pokoju biurowego.

zobacz dział PSYCHOLOGIA...
Dariusz Tarczyński „Słowa klucze”

Nie mam wątpliwości, że kiedy rzucę kamień po raz setny w górę, po raz setny spadnie on na ziemię. Jestem przekonany, że i po tysięcznym rzucie sytuacja również się nie zmieni i kamień również musi spaść. Na podstawie powtarzalnych wyników tego doświadczenia formułuję prawa, jakimi rządzi się otaczający mnie świat.
[...] Zwykle zapominamy o najprostszych rzeczach. Są tak oczywiste, że stają się częścią naszego typowego obrazu rzeczywistości i przestajemy je widzieć. Nasz sposób widzenia świata opiera się na widzeniu tego, co nietypowe, inne, a nie rzeczy i faktów, które są naszą codziennością.

zobacz dział PSYCHOLOGIA...
Tomasz Witkowski „Psychomanipulacje”

[...] Badanym dano do wykonania jakąś pracę połowie płącąc $20 a drugiej połowie $1. Ci którzy otrzymali 20 uważali, że praca była nudna i monotonna, ci natomiast, którzy otrzymali za pracę tylko 1$1, ocenili pracę jako bardziej interesującą i ciekawą!

zobacz dział PSYCHOLOGIA...
Anthony Pratkanis, Elliot Aronson „Wiek propagandy. Używanie i nadużywanie perswazji na co dzień”

„Szare masy społeczeństwa są zwykle znacznie bardziej prymitywne niż sobie wyobrażamy. Propaganda zatem musi być przede wszystkim prosta i powtarzana wielokrotnie. Na dalsza metę ten tylko osiągnie podstawowe rezultaty w oddziaływaniu na opinię publiczną, kto potrafi sprowadzić problemy do najprostszej postaci, i kto ma odwagę, żeby zawsze powtarzać je w uproszczonej formie., pomimo sprzeciwu intelektualistów.” – Goebels

zobacz dział PSYCHOLOGIA...

Sentencje i aforyzmy

– Inna biologia, inne myślenie. Kontrakt jest wpisany w istnienie waszej rasy, ba, być może w istnienie większości rozwiniętych gatunków na waszej macieżystej planecie. [...] Jesteście dwupłciowi. Rozwój młodego osobnika odbywa się wewnątrz kobiety, przynajmniej przy rozrodzie naturalnym. To na długi czas czyni ją półsprawną lub częściowo sprawną. Przetrwanie genomu zapewni tylko kontrakt rodziców. Kobieta urodzi młode, mężczyzna zapewni jej i jej dorastającemu dziecku żywność i obronę. Kontrakt. Możliwy i łatwy do złamania, ale zawierany. [...]

Tomasz Kołodziejczak, Schwytany w światła
„ Widzimy świat i innych jedynie za pomocą tego, co już rozumiemy. ”

„ I can only judge by what I understand. ”

Linki

Historia państwa Izrael artykuł Agnieszki Sabor
zamieszczony w Tygodniku Powszechnym
Thinking Man's Minefield bogaty zestaw tekstów w języku angielskim A Guide to the Philosophy of Objectivism
by David King Najobszerniejsza skarbnica porad w jaki sposób myśleć klarownie i bez złudzeń. Także wykładnia myśli libertariańskiej i anarchistycznej (strona w języku angielskim).
* Szczekający kot

Co pomyślałbyś o człowieku, który powie: „Chcę mieć kota, ale pod warunkiem, że będzie szczekał” ? Twoje twierdzenie, że chciałbyś rząd, ale pod warunkiem że będzie funkcjonował w sposób, jaki ty uważasz za dobry – jest równie zabawne. Reguły polityczne, które kształtują zachowanie agend rządowych po tym jak zostaną utworzone są nie mniej sztywne niż biologiczne prawa determinujące zachowanie kota. Sposób, w jaki działa rząd i konsekwencje tego nie są przypadkowe, nie są skutkiem łatwego do skorygowania ludzkiego błędu, ale konsekwencją natury rządu w takim samym rozumieniu, w jakim miałczenie, a nie szczekanie, jest konsekwencją natury kociej.
(From „Free To Choose” by Milton Friedman)

Newspeak and Doublethink Homepage Rewelacyjna strona omawiająca
idee zawarte w książce „1984” George Orwell'a.
„Knowledge brings trust.
Trust will bring peace.
Peace brings prosperity.
Prosperity brings apathy.
Apathy reduces knowledge.” AF

Wiedza prowadzi do zaufania.
Zaufanie przynosi pokój.
Pokój powoduje dobrobyt.
Dobrobyt przynosi rozleniwienie.
Rozleniwienie redukuje wiedzę.

Strona została skasowana w 1998 roku- szczęśliwie
mam zachowany jej mirror, który znajduje się tutaj.

Wojna na bałkanach
(Piotr Bein: NATO na Bałkanach)
Publikacja w cyberprzestrzeni w pierwszą rocznicę haniebnego ataku NATO na Jugosławię
Podczas wojny byly liczne „dyskusje” w telewizji z udziałem zaproszonych dyplomatów. Czemu przerywają dyplomatom rosyjskim i jugosławiańskim? Czemu tak mało obrazów serbskiej telewizji na CNN i CBC. Nie ma żadnych strat, mimo że Serbowie walą z ukrycia rakietami bezradarowymi, na co NATO nie jest przygotowane? Dlaczego unikają tematu broni uranowej? Czemu nie ma reportaży zachodnich z Jugosławii, a obrazy serbskie są cenzurowane? Skąd 11 migów pod koniec nalotów, skoro NATO zniszczyło je na początku? Czemu Jelcyn podstępnie posłał swoje wojsko do Slatiny? Gdzie są obiecywane dowody masakr serbskich w Kosowie? Dlaczego Wyzwoleńcza Armia Kosowa nie została rozbrojona, jak uzgodniono, tylko sieje terror w Kosowie i zaczyna prznikac do południowej Serbii?
2think Coś w rodzaju Gavagai.pl,
ale w jęz. angielskim

„This I believe:
That the free, exploring mind of the individual human
is the most valuable thing in the world.

And this I would fight for:
The freedom of the mind to take any direction it wishes, undirected.

And this I must fight against:
Any idea, religion, or government
which limits or destroys the individual.” – John Steinbeck

Krzysztof Sidorczuk Homepage Dużo tekstów i ciekawostek o życiu społecznym. Dokładna wiwisekcja działalności supermarketów w Polsce.

Przeszukaj portal Gavagai Lista wszystkich dokumentów i działów jest powyżej oraz w menu po lewej stronie

Jeśli podoba ci się zawartość Gavagai.pl... spodoba ci się też książka jego twórcy:

36 forteli - Chińska sztuka podstępu, układania planów i skutecznego działania

Starożytna mądrość chińska - Zbiór 81 pięknych sentencji i cytatów, które są jednocześnie kluczem do zrozumienia chińskiej mentalności i chińskiej kultury.